لیپولیز چیست؟ تری گلیسیریدها چیست؟ لیپولیز فیزیکی چیست؟

لیپولیز مسیر متابولیکی است که از طریق آن تری گلیسیریدهای چربی به گلیسرول و سه اسید چرب هیدرولیز تبدیل می شوند. از آن برای بسیج انرژی ذخیره شده در طول روزه داری یا ورزش استفاده می شود و معمولا در چربی های چربی ایجاد می شود.

مهمترین هورمون تنظیم کننده در لیپولیز انسولین است. لیپولیز تنها زمانی رخ می دهد که میزان انسولین به سطح پایین برسد همانطور که در طول روزه داری اتفاق می افتد. هورمون های دیگری که بر لیپولیز تأثیر می گذارند عبارتند از گلوکاگون، اپی نفرین، نوراپی نفرین، هورمون رشد، پپتید ناتریورتیک دهلیزی، پپتید ناتریورتیک مغز و کورتیزول.

تری گلیسیریدها

در بدن ذخایر چربی را بافت چربی می نامند. در این مناطق، تری گلیسیریدهای داخل سلولی در قطرات چربی سیتوپلاسمی ذخیره می شوند. هنگامی که لیپازها فسفوریله می شوند می توانند به قطرات چربی دسترسی پیدا کرده و طی چندین مرحله هیدرولیز، تری گلیسیریدها را به اسیدهای چرب و گلیسرول تجزیه کنند.

هر مرحله از هیدرولیز در بهترین کلینیک زیبایی در کرج،  منجر به حذف یک اسید چرب می شود. اولین مرحله و مرحله محدود کننده سرعت لیپولیز توسط تری گلیسیرید لیپاز چربی (ATGL) انجام می شود. این آنزیم هیدرولیز تری اسیل گلیسرول را به دیاسیل گلیسرول کاتالیز می کند.

اپی نفرین که توسط اپی نفرین بالا و سطح پایین انسولین در خون ایجاد می شود، به گیرنده های بتا آدرنرژیک در غشای سلولی چربی متصل می شود ، که باعث می شود cAMP در داخل سلول ایجاد شود.

cAMP پروتئین کینازها را فعال می کند، که فسفریله می شوند و بنابراین لیپازهای حساس به هورمون را در چربی فعال می کند.

این لیپازها اسیدهای چرب آزاد را از اتصال خود به گلیسرول در قطره چربی چربی جدا می کنند. سپس اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول در خون آزاد می شوند.

همچنین بخوانید : تزریق بوتاکس در کرج

لیپولیز

فعالیت لیپاز

فعالیت لیپاز حساس به هورمون توسط هورمون های گردش خون انسولین، گلوکاگون، نوراپی نفرین و اپی نفرین تنظیم می شود.

لیپولیز را می توان از طریق اتصال cAMP و فعال سازی پروتئین کیناز تنظیم کرد. PKA می تواند لیپازها، پرلیپین 1A و CGI-58 را فسفوریله کند تا میزان لیپولیز افزایش یابد. کاتکول آمین ها به گیرنده های 7TM (گیرنده های همراه پروتئین G) در غشای سلولی چربی متصل می شوند که آدنیلات سیکلاز را فعال می کند. این منجر به افزایش تولید cAMP می شود که PKA را فعال کرده و منجر به افزایش میزان لیپولیز می شود. با وجود فعالیت لیپولیتیک گلوکاگون در شرایط آزمایشگاهی، نقش گلوکاگون در لیپولیز در داخل بدن مورد مناقشه است.

در بهترین کلینیک زیبایی در کرج، انسولین هنگامی که به گیرنده های انسولین در غشای سلولی چربی متصل می شود، این افزایش لیپولیز را تنظیم می کند. گیرنده های انسولین بسترهای گیرنده شبیه انسولین را فعال می کند.

انسولین در مغز در هیپوتالاموس مدیوبازال نیز عمل می کند. در آنجا لیپولیز را سرکوب می کند و خروج عصبی سمپاتیک به قسمت چربی ماده مغز را کاهش می دهد. تنظیم این فرایند شامل تعامل بین گیرنده های انسولین و گانگلیوزیدهای موجود در غشای سلولی عصبی است.

 خون

تری گلیسیریدها از طریق خون به بافت های مناسب (چربی ، ماهیچه و …) توسط لیپوپروتئین هایی مانند لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL) منتقل می شوند. تری گلیسیریدهای موجود در VLDL تحت لیپولیز توسط لیپازهای سلولی بافت های هدف قرار می گیرند که باعث تولید گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد می شود.

سپس اسیدهای چرب آزاد آزاد شده در خون برای جذب سلولی در دسترس هستند. اسیدهای چرب آزاد که بلافاصله توسط سلولها جذب نمی شوند ، ممکن است برای انتقال به بافتهای اطراف که نیاز به انرژی دارند، به آلبومین متصل شوند. آلبومین سرم حامل اصلی اسیدهای چرب آزاد در خون است.

گلیسرول همچنین وارد جریان خون می شود و توسط کبد یا کلیه جذب می شود و توسط آنزیم گلیسرول کیناز به گلیسرول 3- فسفات تبدیل می شود. گلیسرول 3- فسفات کبدی بیشتر به دی هیدروکسی استون فسفات (DHAP) و سپس گلیسرولدئید 3-فسفات (GA3P) تبدیل می شود تا دوباره به مسیر گلیکولیز و گلوکونئوژنز بپیوندد.

بیشتر بخوانید : زاویه سازی صورت در کرج

روش های پزشکی

لیپولیز فیزیکی در بهترین کلینیک زیبایی در کرج، شامل تخریب سلول های چربی حاوی قطرات چربی است و می تواند به عنوان بخشی از روش های زیبایی بدن برای زیبایی بدن استفاده شود.

در حال حاضر چهار روش اصلی کانتورینگ بدن غیر تهاجمی در طب زیبایی برای کاهش بافت چربی زیر پوستی موضعی علاوه بر لیپوساکشن استاندارد با حداقل تهاجم وجود دارد: لیزر درمانی سطح پایین (LLLT)، کرایو لیپولیز، فرکانس رادیویی (RF) و تمرکز با شدت بالا سونوگرافی با این حال، آنها با مزایای کوتاه مدت کمتر موثر هستند و می توانند مقادیر کمتری چربی را در مقایسه با لیپوساکشن یا لیپکتومی جراحی سنتی حذف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

9 + سه =

فهرست