افتادگی ابرو یا پلک بالا (پتوز) وضعیتی است که منجر به افتادگی پلک یا افتادگی ابرو می شود، می تواند باعث اختلال در بینایی شود و زندگی روزمره را با چالش مواجه کند. بینایی واضح و چشمان سالم به پلک های مناسب نیاز دارد.

انواع پتوز

پتوز پلک و پتوز ابرو، به طور کلی در افراد مسن دیده می شود، اما در موارد نادر، ممکن است در کودکان یا نوزادان رخ دهد. در صورت عدم درمان در کودکان، می تواند از رشد طبیعی بینایی جلوگیری کرده و منجر به بروز تنبلی چشم شود. پتوز را نباید با درماتوکالازی اشتباه گرفت. اگرچه آنها شبیه هم هستند ، اما درماتوکالازی به دلیل وجود پوست اضافی و شل در پلک فوقانی ایجاد می شود.

پتوز پلک

پتوز پلک به افتادگی پلک و بسته شدن چشم، بدون تحت تاثیر قرار دادن ابرو اشاره دارد. این می تواند یک یا هر دو چشم را تحت تأثیر قرار دهد و می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد یا در مراحل بعدی زندگی ایجاد شود. پلک های افتاده می تواند ظاهری خواب آلود، خسته یا بی علاقه به فرد بدهد.

پتوز ابرو

با بالا رفتن سن ، بافت ابرو به آرامی روی چشم ها فرود می آید. اگر ابرو به خوبی زیر استخوان ابرو بیفتد ، می تواند باعث اختلال بینایی شود. افتادگی ابروها می تواند ظاهری خسته، غمگین یا عصبانی به فرد بدهد.

درمان افتادگی پلک

علل پتوز

شایع ترین علت افتادگی پلک جدا شدن ماهیچه لواتور است، ماهیچه ای که مسئول بالا بردن پلک است. این می تواند به دلیل افزایش سن و از بین رفتن بافت همبند یا مالیدن مزمن رخ دهد. علل دیگر شامل بیماری های مادرزادی، استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی سخت، یا ضعف عضلات لواتور است. به ندرت، یک مشکل عصبی، تومور، آسیب، اختلالات دژنراتیو عضلانی یا وضعیت خود ایمنی ممکن است عامل پتوز باشد.

افراد در معرض خطر ابتلا به پتوز شامل افراد مسن و افراد دارای سابقه خانوادگی پتوز هستند. دیابت، اختلالات عصبی، استفاده از لنزهای تماسی سخت، آپنه خواب و مالش مزمن چشم نیز خطر ابتلا به پلک پلک یا ابرو را افزایش می دهد.

همچنین بیشتر بخوانید:انواع پر کننده های صورت

گزینه های درمانی پتوز

اکثر پلک ها و ابروهای افتاده نیاز به جراحی برای سفت شدن عضله پلک و بلند کردن بافت در حال افتادن ابرو دارند. بسته به شدت افتادگی، این روش ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد. در بیشتر اوقات، پتوز باید شدید باشد و بر بینایی تأثیر بگذارد تا بتواند یک عمل پزشکی لازم را انجام دهد. اشکال خفیف تری از پتوز ممکن است تحت عمل جراحی زیبایی  قرار گیرد.

لیفت ابرو

روش های مختلفی برای بلند کردن ابروهای افتاده وجود دارد. برخی از لیفت ابروهای کوچکتر یا لیفت پیشانی را می توان با بی حسی موضعی در مطب انجام داد، در حالی که لیفت ابروهای بزرگتر یا لیفت پیشانی نیاز به آرام بخشی داخل وریدی  دارد. لیفت ابرو به یکی از سه روش ابروها را بالا می برد.

 

لیفت ابرو مستقیم یا جلوی سر

در صورت ضخیم شدن موهای ابرو ، یا با استتار زخم در چین و چروک های پیشانی ، بافت با ایجاد برشی درست بالای ابرو برداشته می شود.

لیفت ابرو آندوسکوپی

برش هایی در پوست سر در پشت خط مو ایجاد می شود و تمام بافت پیشانی با استفاده از ابزارهای صاف بلند از استخوان خارج می شود. بوتاکس یا Xeomin اغلب برای تضعیف عضلات ابرو قبل از عمل و ضعیف نگه داشتن آنها در طول روند بهبودی استفاده می شود. سپس بافت پیشانی با استفاده از پیچ های کوچک یا قلاب های حل کننده در استخوان بالاتر محکم می شود.

لیفت ابرو زیر پوستی یا لیفت ابرو خط مویی

یک برش نامنظم و زاویه دار درست در پشت خط مو ایجاد می شود. سپس پوست از ماهیچه پیشانی یا عضله بلند کننده پیشانی آزاد می شود و پوست اضافی روی هم قرار می گیرد و برداشته می شود. فولیکول های مو حفظ شده از طریق برش رشد کرده و برش را به خوبی استتار می کنند.

همچنین بیشتر بخوانید:جوانسازی صورت در کرج

ترمیم پتوز پلک چگونه انجام می شود؟

جراحی ترمیم (افتادگی ابرو یا پلک بالا) تحت بی حسی موضعی یا آرام بخشی داخل وریدی انجام می شود. پس از انجام بیهوشی، عضله لواتور از جلو (سمت بیرونی) یا عقب (سمت داخلی) پلک دوباره متصل می شود.

به همین دلیل، برخی از پوست ها برای روشن شدن پلک و بهبود ظاهر ممکن است برداشته شوند. ممکن است بیمار برای بررسی خطوط، ارتفاع و تقارن پلک ها لحظه ای از خواب بیدار شود و سپس دوباره آرام شود. اگر هر دو پلک فوقانی دچار افتادگی شده اند، برای اطمینان از تقارن، بهتر است آنها را همزمان ترمیم کنید.

هنگام ترمیم جداشدگی ماهیچه از طرف داخلی، بیمار می تواند برای کل عمل جراحی در خواب بماند. اندازه گیری ها قبل از عمل انجام می شود تا میزان صحیح سفت شدن مشخص شود و مقدار اندازه گیری شده از پیش تعیین شده بافت با استفاده از یک ابزار مخصوص برداشته می شود. این رویکرد داخلی گاهی اوقات می تواند به طور کلی از برش پوست جلوگیری کند و به سرعت بهبود می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

چهار × دو =

فهرست